Tarayıcınız uygun değil! Lütfen Internet Explorer dışında farklı bir tarayıcı kullanın.
Katkı Payı Belirleyerek Birikiminizi Hesaplayın
Gönüllü BES katılımcısı olarak biriktirebileceğiniz tutarı ve emeklilik gelirinizi hesaplayabilirsiniz.
Yaşınız
Şu anki yaşınız.
Bireysel emeklilik sistemine 18 yaşını doldurduktan sonra herkes katılabilir. Biriktirmeye olabildiğince erken başlamak, emeklilik anındaki gelirinizi olumlu etkileyecektir.
Aylık Katkı (TL)
Aylık ve düzenli olarak ödeyebileceğiniz katkı payı. Dilerseniz tutarda değişiklik yapabilirsiniz.
BES’te Emekli Olmak İstediğiniz Yaş
Birikimlerinizi geri almaya başlayacağınız yaş. Sistemde 10 yıl kalıp 56 yaşınızı doldurunca vergisel teşviklerle emekli olmaya hak kazanırsınız. Ancak 56 yaşınızda emekli olmak zorunda değilsiniz. Emeklilik yaşınızı büyüterek daha uzun süre birikim yapmanın etkisini görebilirsiniz.
Yıllık Katkı Payı Artışı (%)
Katkı payınızın her yıl reel olarak artacağı oranı temsil etmektedir. Katkı payınızı gelir durumunuza ve emeklilikteki ihtiyaçlarınıza göre artırmanızı öneririz. Çalışma yaşamı boyunca yıllık ortalama %5’lik bir artış oranı, terfi, geliri daha yüksek bir iş imkanı ya da kıdemle oluşan yaklaşık gelir artışını ifade etmektedir.
Yönetim Gideri Kesintisi (%)
Ödediğiniz katkı payı, bu tutar kesildikten sonra yatırıma yönlendirilmektedir.
Fon İşletim Gider Kesintisi
Günlük Yüzbinde
Yıllık (%)
Fon işletim gider kesintisi fon portföyünün giderlerini karşılamak üzere, net varlık değeri üzerinden günlük olarak hesaplanır. Fon işletim gider kesintisi oranı azami yıllık %2,28'dir ve emeklilik sözleşmelerinde açıkça belirtilir.
Yıllık Reel Getiri (Net %)
Seçim yapınız.
Yatırımlarınızın yıllık olarak elde edeceği reel getiri oranı. Yukarıda verilen yıllık net reel getiri oranı, yıllık reel getiriden fon işletim gider kesintisi (FİGK) oranı indirilerek hesaplanır.
Yıllık Brüt Asgari Ücret (BAU) Artışı (%)
Yıllık Brüt Asgari Ücret (BAU) Artışı yıllık net artış oranıdır.
Sitemizde, hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemizi kullanarak egm.org.tr Sitesi Çerez Aydınlatma Metni içindeki hükümleri kabul etmiş sayılacaksınız.
X