Ana Sayfa I Site Haritası I İletişim
Bireysel Emeklilik Sistemi Bilgilendirme Sitesi Emeklilik Gözetim Merkezi
Ara
BES Genel Bilgilendirme Tasarruf Dönemi Emeklilik Dönemi

Emeklilik Dönemi

 

YGS Nedir?

 
 

Yıllık gelir sigortası, toplu veya belirli süreler içinde yapılan katkılara göre hemen veya belli bir süre sonra başlayan, sigortalıya veya lehdarlarına ömür boyu veya belirli süreler için yapılan düzenli ödemelerdir.

Yıllık gelir sigortası sözleşmesi satın almak, kişinin bireysel emeklilik hesabındaki birikimlerinin vergi sonrası net tutarının tamamının veya bir kısmının ömür boyu ya da sigortalının belirlediği süre boyunca devam edecek gelir ödemelerine dönüştürülmesidir. Sigorta şirketi, yıllık gelir sigortası satın alınan tutar veya maaş ödemeleri üzerinden yapacağı kesintiler karşılığında kişinin uzun yaşama riskini ve yatırımlarını yönetme görevini üstlenir.

Yıllık gelir sigortası sözleşmesine göre belirlenen emeklilik maaşı, aylık, üçer aylık, altı aylık veya yıllık olarak ödenebilir.

Yıllık gelir sigortası sözleşmelerinde, yıllık gelir sigortası genel şartları çerçevesinde ilgili şirketin üstlenmiş olduğu tazminat yükümlülüğünün türü ve kapsamının, tarafların hak ve yükümlülüklerinin, ödeme dönemlerinin, sözleşme süresi, yapılacak kesintilerin, sigortadan ayrılma talebi olması halinde sigortalıdan sağlık durumunun değerlendirilmesi için istenecek belgelerin ve ilgili diğer hususların belirtilmesi zorunludur.

Yıllık gelir sigortasını bireysel emeklilik hesabınızın bulunduğu emeklilik şirketinden satın alabileceğiniz gibi, farklı fiyat ve olanaklar sunan başka bir emeklilik şirketinden veya hayat grup sigortalarında faaliyet gösteren bir sigorta şirketinden de satın alabilirsiniz. Açık piyasanın yarattığı rekabet ortamında, aynı koşullarda aynı miktarda birikime daha yüksek emekli maaşı sunan ürünler yer alabilir.

Yıllık gelir sigortası ile emekliliğinizdeki birikiminizle elde edeceğiniz muhtemel gelir için tıklayın Yıllık Gelir Sigortası Analizi

dikkatTercihleriniz doğrultusunda şirketinizden alacağınız teklifin fiyat ve şartlarını piyasadaki diğer ürünler ile karşılaştırmanızı öneririz.

 
Gri Creative Agency © 2012 Emeklilik Gözetim Merkezi