Ana Sayfa I Site Haritası I İletişim
Bireysel Emeklilik Sistemi Bilgilendirme Sitesi Emeklilik Gözetim Merkezi
Ara
BES Genel Bilgilendirme Tasarruf Dönemi Emeklilik Dönemi

Emeklilik Dönemi

 

Emeklilikte Finansal Planlama

 
 

Emeklilik dönemi için finansal planlama yapmak toplumumuzun büyük bir kesimi tarafından ertelenen bir konu olmakla birlikte, aslında emekli olunacak günden itibaren elde edilecek aylık gelirin değişecek olması nedeniyle, yaşam standardının da değişmesi ve maddi sıkıntı yaşama ihtimalleri her birey için kaçınılmaz birer risktir.

Değişen yaşam koşulları ve gelişen tıp sayesinde bireylerin ortalama ömrü uzamıştır. Fakat bu durum emeklilikteki finansal varlığı uzun yaşama riskine karşı koruma gerekliliğini de beraberinde getirmektedir.

İlerleyen yaşlarda bireyleri bekleyen bir diğer risk eş kaybı riskidir. Eşlerden birinin, özellikle erkeklerin standart yaşam beklentisi (ömrü) kadınlardan daha kısa olduğundan erkeğin, vefatı halinde azalan ya da tamamen kesilen gelir nedeniyle geride kalanlar maddi sıkıntı ve yaşam standardını devam edememesi riski ile karşı karşıya kalmaktadırlar.

Kredi ve benzeri devam eden ödemeler, geride kalan çocukların eğitim ve/veya gelecek kurmak için ihtiyaç duyabilecekleri masraflar geride kalanlar için sıkıntı yaratabilecek finansal konulardan sadece bir kaçıdır.

Uzayan ortalama ömürle birlikte bireyler beklenmedik sağlık ve ilaç harcamaları ile de karşı karşıya kalmaktadır. Yüksek tutarlı huzurevi, uzun süreli bakım gerektiren durumlarda bakımevi ya da evde bakım ve düzenli ilaç masrafları var olan birikimi azaltarak, bireyleri finansal sıkıntıya düşürebilmektedir.

Emeklilik dönemlerinde bireyleri bekleyen en önemli risklerden bir diğeri ise birikimlerini ve/veya emeklilik varlıklarını yönetme riskidir. Değişen ve giderek daha karmaşık hale gelen finans piyasası içinde, emeklilik birikimini en azından enflasyon karşısında korumak ve doğru yatırımlar yapabilmek yaşlandıkça daha da zorlaşmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için enflasyon ayarlaması olan çeşitli finansal ürünler satın alınabilmektedir.

 

 
Gri Creative Agency © 2012 Emeklilik Gözetim Merkezi